TESTLER

Hidrolik Kaldırıcı Test Cihazları:

Arge laboratuarı bünyesinde hidrolik kaldırıcılar ömür testine tabi tutulur. Bu test tarla şartlarındaki çalışmayı simüle eden hızlandırılmış bir testtir.

Hidrolik kaldırıcının kaldırma kapasitesinin üst sınırında yükleme yapılır ve yük indirilip kaldırılarak test gerçekleştirilir. Testin belirli aşamalarında ölçümler alınır.

Yeni tasarlanan her ürün bu testleri tamamlamak zorundadır. Ayrıca seri imalattaki ürünler de belli aralıklarla teste alınırlar.

Pompa Test Cihazları:

Arge laboratuarı bünyesindeki pompa test cihazlarında hidrolik pompalar performans ve ömür testine tabi tutulurlar. Bu test araç üzerindeki çalışmayı simüle eden hızlandırılmış bir testtir. Testler elektronik kontrollü olarak yapılmaktadır. Test cihazındaki yağ sıcaklığı, uygulanan basınç ve pompa devri gibi parametreler bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Testin başlangıcında, sonunda ve belirli aralıklarda ölçüm değerleri alınarak depolanmaktadır.

Yeni tasarlanan her ürün bu testleri tamamlamak zorundadır. Ayrıca seri imalattaki ürünler de belli aralıklarla teste alınırlar.

Valf Test Cihazları:

Arge laboratuarı bünyesindeki valf test cihazlarında yön denetim valfleri performans ve ömür testine tabi tutulurlar. Bu test araç üzerindeki çalışmayı simüle eden hızlandırılmış bir testtir. Testler elektronik kontrollü olarak yapılmaktadır. Test cihazındaki yağ sıcaklığı, uygulanan basınç ve yağ debisi gibi parametreler bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Testin başlangıcında, sonunda ve belirli aralıklarda ölçüm değerleri alınarak depolanmaktadır.

Valflerin sızıntı testleri, basınç düşümleri, sürgü kuvvetleri ve performans eğrileri yeni tasarlanan her ürün bu testleri tamamlamak zorundadır. Ayrıca seri imalattaki ürünler de belli aralıklarla teste alınırlar.

Direksiyon Ünitesi Test Cihazları:

Direksiyon Sistemleri, direksiyon test cihazlarında performans ve ömür testine tabi tutulmaktadırlar. Bu test araç üzerindeki çalışmayı simüle eden hızlandırılmış bir testtir.

Testler elektronik kontrollü olarak yapılmaktadır. Test cihazındaki yağ sıcaklığı, uygulanan basınç ve yağ debisi gibi parametreler bilgisayar tarafından kontrol edilmektedir. Testin başlangıcında, sonunda ve belirli aralıklarda ölçüm değerleri alınarak depolanmaktadır.

Direksiyon sisteminde basınca bağlı olarak el kuvvetinin değişimi özellikle takip edilmektedir.

Yeni tasarlanan her ürün bu testleri tamamlamak zorundadır. Ayrıca seri imalattaki ürünler de belli aralıklarla teste alınırlar.

Yorulma Testleri

Hidrolik ürünlerin dinamik çalışma şartlarını simule etmek amacıyla yorulma test cihazı kullanılmaktadır.

Normal çalışma basıncının üzerinde saniyede 3 kez pik basınç verilerek test uygulanır. Test süresince bilgisayarlı kontrol sistemleri tarafından veri alınır.

Yeni tasarlanan ürünler ve seri imalattaki ürünler belirli aralıklarla bu teste alınırlar.

Transmisyon ve Ön Aks Test Cihazları

Transmisyon Yapısal Dayanım Testi
Arge laboratuarı bünyesinde aktarma organları komponentleri (transmisyon, ön aks, traktör şasileri, traktör ropsları ve muhtelif parçalar )yapısal dayanım testine tabi tutulur. Bu testler fiili durumlar ve ilgili standartlar göz önüne alınarak yapılan testlerdir. Test esnasında anlık kuvvet ve strok değerleri görülebilmektedir.

Yeni tasarlanan ürünler ve seri imalattaki ürünler belirli aralıklarla bu teste alınırlar.

Dişli Kutusu Döner Eleman Ömür Testi

Ar-Ge laboratuarı bünyesinde transmisyon, ön aks ve dişli kutularına dişli, mil, rulman, kaplın gibi dönel elemanların yorulma, yüksek hız, verimlilik, yağlama ve sıcaklık kontrolü testleri yapılmaktadır.Test esnasında tork, devir ve sıcaklık ölçümü anlık görülebilmektedir.

Fren Test Cihazları

Disk fren, kampana fren ve servofren gibi fren sistemleri, fren test laboratuarı’nda bulunan fonksiyonel ve ömür test makinelerinde müşteri ve yasal gereklilik şartlarını karşılayıp karşılamadıklarını incelenmesi için teste tabi tutulurlar. Özellikle fren sistemlerinde bulunan hidrolik sızdırmalık elemanlarının dayanımlarını görmek için ömür testleri, -40°C’den +120°C’ye kadar sıcaklık aralığında yapılabilmektedir.

Yeni projeler için tasarlanan ve/veya seri üretimde olup da geliştirilen fren ürünleri, fonksiyonel ve ömür testlerine tabi tutulmaktadır. Ayrıca seri üretimde olan her fren ürünü yıllık test planına göre teste alınır.